Zapraszamy do udziału w pokazach i demonstracjach Wydziału Chemii UJ!
Projektowania, otrzymywania i zastosowania innowacyjnych materiałów do bezpiecznych technologii akumulatorów litowo-jonowych i sodowo-jonowych (Zakład Technologii Chemicznej). Przedstawimy makiety zrównoważonego ekosystemu energetycznego; Interaktywnego quizu z nagrodami; Stanowiska demonstracyjnego – materiały, budowa, metody konstrukcji ogniw; Stanowiska warsztatowego do montażu bezpiecznych ogniw; Stanowiska diagnostyki akumulatorów i power-banków. Zastosowania nowoczesnej elektrochemii w nanotechnologii (Zakład Chemii Fizycznej i Elektrochemii): zastosowania metod elektrochemicznych do otrzymywania różnego rodzaju materiałów mikro/nanostrukturalnych; Prezentacja możliwości zastosowania uzyskanych materiałów jako elektrod do pozyskiwania wodoru w procesie elektrolizy i / lub fotoelektrolizy wody.
Pokazy Zakładu Chemii Analitycznej i Pracowni Chemii Sądowej: Proces ujawniania i zabezpieczania śladów linii papilarnych na różnych powierzchniach; Możliwości mikroskopii w obserwacji mikrośladów z miejsca zdarzenia; Zjawiska fluorescencji, jako nieocenionej pomocy w ujawnianiu mikrośladów, śladów linii papilarnych oraz zabezpieczeń specjalnych na dokumentach tożsamości, banknotach, dyplomach, itp.; chemii w uprawie roślin doniczkowych.
Pokazy chemii światła i kolorów oraz zjawisku magnetyzmu w skali nano (Zakład Chemii Nieorganicznej, LUX-INVENTA): Wybrane związki wykazujące fluorescencje i ulegając fotoizomeryzacji pod wpływem światła; Barwne reakcje zmieniające kolory w sposób spontaniczny i oscylacyjny; Ciecze magnetyczne oraz magnesy molekularne; Nanoszenie warstw złota na monety z możliwością zabrania pozłacanej pamiątki ze sobą. Spektakularne pokazy chemiczne Naukowego Koła Chemików oraz Naukowego Koła Studentów Chemii Medycznej i Środowiskowej w sali laboratoryjnej: doświadczenia z pięciokrotną zmianą barwy jednego roztworu, barwnie płonące proszki, chemiczne świat drogowe, magiczną butelkę, świetliki w kolbie oraz węże faraona.