Dobroczynność lekarska – lokalne i międzynarodowe wyzwania

Wspólnie pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim – Collegium Medicum a Fundacją CDL prowadzimy różnorodne, prospołeczne inicjatywy zarówno w Afryce, jak i w Polsce.

W Afryce Wschodniej projekt „Doctors Africa” koncentruje się na poprawie dostępu do specjalistycznego leczenia poprzez szkolenie lokalnych pracowników medycznych i świadczenie bezpłatnych usług medycznych. Na każdym wyjeździe profesor i student medycyny wspólnie działają lecząc, ucząc. Pozwala to w ogromnym stopniu także osiągać rozwój naszych studentów.

Od 2 lat także prowadzimy współpracę pomiędzy uczelniami afrykańskimi a UJ CM, realizując podobne działania.

W Polsce fundacja rozwinęła projekt „Bezmedyczni”, który pomaga osobom z utrudnionym dostępem do opieki specjalistycznej, także osób w kryzysie bezdomności. Lokalnie w ośrodkach DPS czy domach dziecka oferujemy im dostęp do konsultacji specjalistycznych opieki zdrowotnej i wspierając ich reintegrację z systemem publicznej ochrony zdrowia. Tutaj działamy dokładnie w takim samym schemacie – profesor i student, młody lekarz. Oprócz świadczeń rozwijamy także młodą kadrę, uczymy budować relację uczeń-mistrz.

Dodatkowo, poprzez program „Doctors Ukraine”, fundacja pomagała i aktywizowała uchodźców do korzystania z dostępnych zasobów medycznych i edukacyjnych w Polsce.

Prowadzenie: lek. med. Anna Bernacik, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Doctors Africa – Fundacja Centrum Dobroczynności Lekarskiej

Rejestracja na stronie: www.festiwal.cm-uj.krakow.pl